Respiratory Forum 2020

6. setkání pneumologů a alergologů se letos kvůli nepříznivé epidemiologické situaci konalo virtuálně.

Videozáznamy přednášek a prezentace ke stažení

Úvodní prezentace letošního Respiratory Fora se týká aktuální problematiky COVID-19. Profesorka MUDr. Martina Vašáková, Ph.D, si připravila na základě vlastních i zahraničních zkušeností přednášku COVID-19 pohled pneumologa a zkušenosti z TN Praha. Koronaviry již známe nejen z běžných každoročních sezónních respiračních infektů, ale vyvolávají i závažná onemocnění, jako je SARS a MERS. SARS-CoV-2 je sedmým koronavirem a od svých soukmenovců se liší jen několika bílkovinami, které z něj však činí výjimečného patogena významně ovlivňujícího imunitní systém člověka a… Více si poslechněte v prezentaci.

COVID-19 pohled pneumologa a zkušenosti z TN Praha
prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D.

Prezentace ke stažení: COVID-19 pohled pneumologa a zkušenosti z TN Praha (staženo 936× )

 

Reslizumab v léčbě těžkého astmatu je tématem přednášky MUDr. Beáty Hutyrové, Ph.D. „Šest až osm procent astmatiků jsou pacienti s těžkým refrakterním astmatem. Jde o nejvážnější formy onemocnění s těžkými exacerbacemi a rezistencí k léčbě, nemožnosti dosáhnou kontroly z důvodu primární rezistence patologického procesu vůči terapii. U těchto pacientů může být indikovaná biologická léčba,“ uvedla Dr. Hutyrová. Která je však vhodná pro vašeho pacienta? 

Reslizumab v léčbě těžkého astmatu
MUDr. Beáta Hutyrová, Ph.D.

Prezentace ke stažení: Reslizumab v léčbě těžkého astmatu (staženo 246× )

 

Nad způsobem aplikace v přednášce Biologické léky (nitrožilní infuzí versus podkožně) se zamýšlí PharmDr. Josef Suchopár. Podle doporučení GINA 2020 se mohou biologické léky podávat v pátém kroku, tedy u nejtěžší formy astmatu. K dispozici jsou tři skupiny biologik, které se liší podle cílové struktury (anti IgE, anti IL-5, antiIL-4 + IL13). Cílem přípravků biologické léčby je snížit eozinofilii v cílové tkáni. Metaanalýzy klinických studií ukazují, že účinnost snižování eozinofilie se odvíjí od podané dávky. Co je tedy výhodou? Infuzní, nebo subkutánní léčba?

Biologické léky (nitrožilní infuzí versus podkožně)
PharmDr. Josef Suchopár

Prezentace ke stažení: Biologické léky (nitrožilní infuzí versus podkožně) (staženo 259× )

 

60
5759