Vědci pracují na umělých plicích vyrobených pomocí 3D tiskárny

Plně funkční umělé plíce vyrobené pomocí 3D tiskárny mohou jednoho dne pomoct pacientům s chronickou obstrukční plicní nemocí a jinými respiračními chorobami.

Výzkumný tým z Department of Veterans Affairs ve spolupráci s americkou společností Old World Labs, která se specializuje na 3D tisk s vysokým rozlišením, pracuje na vytvoření prototypu arteficiálních plic. Ty by měly být kompatibilní s živými tkáněmi a měly být schopné poskytnout krátkodobou a dlouhodobou podporu respirace.

Funkční prototyp, který se vejde do batohu nebo ledvinky, by měl být k dispozici během několika následujících měsíců. Dalším krokem před studiemi na lidských pacientech budou testy na zvířecích modelech. Podle vedoucího výzkumu Josepha Potkaye se bude jednat o první pokus použití 3D polymerového tisku s vysokým rozlišením za účelem vytvoření funkčních mikrofluidních plic s trojrozměrnou sítí pro průtok krve.

Mikrofluidní 3D struktura bude kombinována s biokompatibilním potahem, který dokáže zabránit reakci imunitního systému a rejekci arteficiálního orgánu, díky čemuž dojde k zvýšení životnosti zařízení. Flexibilita designu pomocí 3D tiskáren dává vědcům větší svobodu, takže jsou schopni konstruovat malé zařízení, které bude současně adaptované na práci v přirozeném tlakovém prostředí lidského těla.

Od roku 2011 také probíhá testování 2D umělých plic, které byly vytvořeny s cílem snížit hladinu CO2 v krvi u pacientů s chronickou obstrukční bronchopulmonální nemocí. Projekt 2D plic stále probíhá, v současnosti je testován na králičích zvířecích modelech. V další etapě výzkumu jsou shromažďovány finance s cílem vytvořit model 2D plic velikosti vhodné pro použití u lidských pacientů.

Potkay říká, že ačkoliv projekt 3D plic vypadá slibněji, je teprve v samém počátku a v současnosti není zaručeno, že bude fungovat. Vědecký tým plánuje testy 3D plic na velkých zvířecích modelech, například na ovcích.

Kromě pacientů trpících CHOPN by umělé plíce mohly také pomoct jedincům čekajícím na transplantaci plic nebo pacientům, jejichž plíce se hojí a vyžadují přechodnou podporu respirace.

(drho)

Zdroj: https://copdnewstoday.com/2018/10/09/va-researchers-developing-3d-printed-artificial-lung-for-copd/